У зв’язку з надходженням до Державної судової адміністрації України листів з питань проведення атестації керівників апаратів судів загальної юрисдикції та їх заступників, покладення тимчасового виконання обов’язків керівника апарату суду в разі його відсутності повідомляємо таке.
Відповідно до частини п’ятої статті 149 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» правовий статус працівників апарату суду визначається Законом України «Про державну службу».
Названим Законом проведення державної політики у сфері державної служби, основним напрямом якої є забезпечення ефективної роботи всіх державних органів відповідно до їх компетенції, здійснення нормативно-правового регулювання ряду питань у сфері державної служби, спрямованих, зокрема, на підвищення її ефективності, добір компетентних кадрів, покладено на Кабінет Міністрів України.
Атестація є одним із способів перевірки та оцінки кваліфікації працівника, його знань і навичок. Проведення атестації передбачене частиною шостою статті 96 Кодексу законів про працю України, положення якого поширюються і на державних службовців, з урахуванням особливостей, установлених Законом України «Про державну службу».
Питання проведення атестації державних службовців врегульоване постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про проведення атестації державних службовців» від 28 грудня 2000 року № 1922.
Згідно з пунктом 1 названого Положення в державних органах один раз на три роки проводиться атестація державних службовців.
Отже, керівник апарату суду загальної юрисдикції та його заступник підлягають атестації як державні службовці.
Для організації та проведення атестації наказом керівника державного органу утворюється атестаційна комісія (абзац перший пункту 4 згаданого Положення).
Таким чином, атестацію керівників апаратів судів загальної юрисдикції та їх заступників проводить атестаційна комісія, кількісний та персональний склад якої затверджується головою відповідного суду.
Щодо питання призначення та звільнення керівника апарату суду, його заступника, то воно врегульовано, зокрема, положеннями частини третьої статті 149 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Посадові ж обов’язки заступника керівника апарату суду визначаються посадовою інструкцією, яка затверджується керівником апарату відповідного суду.
Саме у посадовій інструкції має бути передбачено, що в разі відсутності керівника апарату суду його обов’язки виконує заступник керівника апарату суду, який здійснює безпосереднє керівництво апаратом суду та несе персональну відповідальність за організаційне забезпечення роботи суду.
Отже, у разі відсутності керівника апарату суду (перебування у відпустці, на лікарняному, у відрядженні тощо) тимчасове виконання його обов’язків здійснюється заступником керівника апарату суду відповідно до посадової інструкції.