flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Роз’яснення щодо проведення та участі у відеоконференції

21 жовтня 2013, 15:07

     15 серпня 2012 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції», прийнятий Верховною Радою України 04 липня 2012 року.

         Вищезазначеним Законом України внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України (доповнено ст. 741), Цивільного процесуального кодексу України (доповнено ст. 1581), Кодексу адміністративного судочинства України (доповнено ст. 1221), Закону України «Про судоустрій та статус суддів».  Також Положеннями статті 336 Кримінального процесуального кодексу України встановлений чіткий порядок та зазначені основні умови проведення судових засідань в режимі відеоконференції з можливістю обміну аудіо- та відеоінформацією у реальному масштабі часу.

        Таким чином, відповідно вказаних змін, сторони, інші учасники судового процесу, які не мають можливості безпосередньо узяти участь у  судовому  засіданні  за станом здоров’я, з утриманням під вартою, у зв’язку з перебуванням в іншому населеному пункті, або з інших поважних причин, можуть подати клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, з усіма правами та обов’язками, передбаченими відповідним процесуальним законодавством.

            Так, суд за власною ініціативою або за клопотанням сторони, іншого учасника судового процесу може постановити ухвалу про їх участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

         У клопотанні про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в обов’язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення. Таке клопотання може бути подано не пізніш як за сім днів до дня проведення судового засідання, в якому відбуватиметься така участь.

          Хід і результати процесуальних дій проведених у режимі відеоконференції фіксуються судом, який розглядає справу (кримінальне провадження) за допомогою технічних засобів відеозапису. Носій відеозапису відеоконференції є додатком до протоколу (журналу) судового засідання і після закінчення судового засідання приєднується до матеріалів справи.

          У разі виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, за наявності ухвали суду про таку участь, суд відкладає розгляд справи (кримінального провадження, крім випадків, коли судове засідання може відбутися без участі такої особи.

          У разі якщо особа, яка подала клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції,  сама з’явилася до зали судового засідання, така особа бере участь у судовому засіданні в загальному порядку.

          Участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції може відбуватися під час розгляду справ у судах першої, апеляційної, касаційної інстанцій та перегляду справ Верховним Судом України.

           Безумовно судове засідання у режимі відеоконференції   може відбутися  лише за наявності технічної можливості  для її проведення. Тобто  наявності в судах  програмно-апаратних засобів та приладів, що забезпечують належне фіксування, зберігання,  копіювання (дублювання)  і використання інформації, яка відображає процес відеоконференції.  Носієм відеоконференцзвязку є диск для лазерних  систем зчитування, на який здійснюється запис відеофонограми  і який є додатком  до протоколу (журналу)  судового засідання. Крім того, найважливішим питанням є безперебійність та якість зображення та звуку під час відеоконференції, оскільки без цього неможливо буде в повній мірі реалізовувати процесуальні права.  Учасникам судового процесу має бути забезпечена можливість чути та бачити хід судового засідання, ставити запитання і отримувати відповіді, реалізовувати інші надані їм процесуальні права та виконувати процесуальні обов’язки, передбачені  діючим законодавством.     

       Усі суди Херсонської області забезпечені необхідним обладнанням, каналами зв’язку для  проведення процесуальних дій в режимі відеоконференції. Системи відеозапису  судового процесу  успішно пройшли тестування при введенні в експлуатацію і були  використані  для навчання працівників апаратів судів. Секретарі судових засідань  місцевих судів області за результатами  навчання, які були проведені  спеціалістами ДП «Інформаційні судові системи» Державної судової адміністрації України,  отримали сертифікати про успішне проходження індивідуального навчального практикуму з питань використання систем відеоконференцзв’язку під час здійснення судочинства.

Після отримання та встановлення систем відеоконференцзв’язку, місцевими судами області розпочато проведення сеансів зв’язку під час розгляду судових справ (кримінальних проваджень).

За три місяці використання системи (з червня по серпень), судами області проведено 71 сеанс зв’язку, з них 9 з іншими судами. Основна кількість відеоконференцій – це з’єднання з  Державною пенітенціарною службою України.

            Впровадження  технічних засобів  відеозапису ходу і результатів процесуальних дій в режимі відеоконференції під час судового засідання (кримінального провадження) спрямоване  на підвищення оперативності судового розгляду справ,  дотримання "розумних строків" судового розгляду у світлі  захисту  прав людини,  а також забезпечення  можливості повнофункціональної реалізації особою, яка тримається під вартою, права брати участь в судовому засіданні безпосередньо або викласти свою позицію шляхом використання системи відеоконференцзв'язку.