flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Що таке безоплатна правова допомога?

14 жовтня 2013, 14:18


            Це правова допомога захисника, що надається за рахунок коштів Державного бюджету України і є безоплатною для підозрюваного, обвинуваченого. Це означає, що особа не несе жодних витрат, пов’язаних  з правовою допомогою захисника, ні під час отримання такої допомоги, ні в подальшому. Безоплатну правову допомогу підозрюваному, обвинуваченому надаватиме адвокат, який забезпечить захист від обвинувачення, представництво інтересів та складання  процесуальних документів. Прибуття адвоката до підозрюваного, обвинуваченого забезпечує відповідний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги – державна установа, що діє на території Автономної Республіки Крим, кожної області, міст Києва та Севастополя.

            Чи має особа право на безоплатну правову допомогу?

            Якщо особу затримано за підозрою у вчиненні злочину, вона має право на безоплатну правову допомогу незалежно від рівня доходів. Така допомога надається усім, хто перебуває під юрисдикцією України.

            Це означає, що після затримання, у разі надання особі процесуального статусу підозрюваного чи обвинуваченого, слідчий, прокурор, слідчий суддя або суд зобов’язані залучити захисника, що надаватиме безоплатну правову допомогу (такий спосіб називається «залучення захисника за призначенням»), якщо:

  • особу підозрюють або обвинувачують у вчиненні особливо тяжкого злочину, тобто злочину, за який передбачено покарання у вигляді штрафу в розмірі понад 25 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, позбавлення полі на строк понад 10 років або довічне позбавлення волі;
  • особі менше 18 років або під час вчинення злочину, у якому таку особу підозрюють чи обвинувачують, їх було менше 18 років;
  • внаслідок психічних або фізичних вад особа не здатна повноцінно здійснювати захист;
  • особа не володіє українською мовою;
  • до особи мають намір застосовувати примусові заходи медичного характеру у зв’язку із психічним захворюванням (ст.. 49, 52 КПК).

 Слідчий, прокурор, слідчий суддя або суд зобов’язані залучити захисника за рахунок держави також у випадку, якщо особа завила клопотання про залучення захисника, але за відсутністю коштів чи інших об’єктивних причин не може його залучити самостійно. Або у будь-яких інших випадках, якщо вони самі вирішать, що обставини кримінального провадження вимагають участі захисника (ст.. 49 КПК).