Довідкова інформація щодо питань, пов’язаних з касаційним та апеляційним оскарженням рішень суду в цивільних справах.
1. Підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права (ч. 2 ст. 324 ЦПК України)
2. Касаційна скарга може бути подана протягом двох місяців з дна набрання законної сили рішенням (ухвалою) апеляційного суду. У разі пропущення вказаного строку з причин, визнаних поважними, суддя касаційної інстанції за заявою особи, яка подала скаргу, може поновити цей строк. Касаційна скарга, подана після закінчення строку на касаційне оскарження, повертається особі, яка її подала, якщо вона не порушує питання про поновлення цього строку, а також коли у поновленні строку відмовлено (ст. 325 ЦПК України)
3. Касаційна скарга подається у письмовій формі. В касаційній скарзі повинно бути зазначено: - найменування суду, до якого подається скарга; - ім’я (найменування) особи, яка подає скаргу, її місце проживання або місцезнаходження; - ім’я (найменування) осіб, які беруть участь у справі, їх місце проживання або місцезнаходження; - рішення (ухвала), що оскаржується; - в чому полягає неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права; - клопотання особи, яка подала скаргу; - перелік письмових матеріалів, що додаються до скарги (ст. 326 ЦПК України)
4. Касаційна скарга подається безпосередньо до суду касаційної інстанції, де вона реєструється і передається в порядку черговості судді-доповідачу, який перевіряє її відповідність вимогам, встановленим ст.. 326 ЦПК України.
У разі надходження касаційної скарги, не оформленої відповідно до вимог, встановлених ст.. 326 ЦПК України, або у разі несплати суми судового збору чи несплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи застосовується положення ст.. 121 ЦПК України, про що суддею-доповідачем постановляється відповідна ухвала про залишення касаційної скарги без руху з повідомленням скаржника та надання йому строку для усунення недоліків. Якщо у вказаний строк недоліки не будуть усунуті, касаційна скарга буде вважатися неподаною і повернута скаржнику.
В апеляційній скарзі (яка подається у письмовій формі) до суду першої інстанції мають бути зазначені: 1. Найменування суду, до якого подається скарга; 2. Ім’я (найменування) особи, яка подає цю апеляційну скаргу, її місце проживання або місцезнаходження; 3. Ім’я (найменування) осіб, які беруть участь у справі, їх місце проживання або місцезнаходження; 4. Дата подання заяви про апеляційне оскарження; 5. В чому полягає незаконність і (або) необґрунтованість рішення або ухвали суду; 6. Нові обставини, які підлягають встановленню, докази, які підлягають дослідженню чи оцінці, обґрунтування поважності причин неподання доказів у суд першої інстанції, заперечення проти доказів, використаних судом першої інстанції; 7. Клопотання особи, яка подала скаргу; 8. Перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (ст.. 295 ЦПК України)
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Суд першої інстанції після одержання усіх апеляційних скарг у справі від осіб, які подали заяви про апеляційне оскарження, або через три дні після закінчення строку на подання апеляційної скарги надсилає їх разом зі справою до апеляційного суду. Апеляційні скарги, що надійшли після цього, не пізніше наступного робочого дня після їхнього надходження направляються до апеляційного суду (ст. 296 ЦПК України)