flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Рішення Європейського суду «ВІТАЛІЙ ВАСИЛЬОВИЧ КУЦЕВИЧ ТА ЛІДІЯ АНДРІЇВНА КУНЦЕВИЧ ПРОТИ УКРАЇНИ»

30 вересня 2015, 08:48

 ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СУД З ПРАВ ЛЮДИНИ

СПРАВА «ВІТАЛІЙ ВАСИЛЬОВИЧ КУЦЕВИЧ ТА ЛІДІЯ АНДРІЇВНА КУНЦЕВИЧ ПРОТИ УКРАЇНИ»

                     Заява № 23195/11

Стислий виклад рішення від 12 травня 2014 року

8 листопада 2003 року Олександр Куцевич, син заявників, помер від раку.

15 січня 2013 року після кількох повторних розслідувань у справі про стверджувань лікарську недбалість М., лікаря Світловодської центральної районної лікарні, Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області визнав її винною і звільнив від відбування покарання у зв’язку із закінченням строку давності. Апеляційний суд Кіровоградської області  та Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ залишили цей вирок без змін.

Неодноразово правоохоронні органи відмовляли у задоволенні вимог заявників щодо порушення кримінальної справи за фактом неналежного виконання своїх службових обов’язків іншими медичними та адміністративними працівниками. Ці постанови скасовувалися органами прокуратури і судами як недостатньо обґрунтовані, а справи поверталися на додаткову перевірку.

У різні дати суди повністю або частково відмовляли у задоволенні низки цивільних та адміністративних позовів заявників, поданих з метою оскарження різних недоліків розслідування справи, отримання відшкодування та сприяння подальшому ходу розслідування.

До Європейського суду з прав людини (далі – Європейський суд) заявники скаржилися за статтею 2 і пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі – Конвенція) на відсутність ефективного розслідування їх скарг на лікарську недбалість та неналежне виконаня лікарями їх сина своїх професійних обов’язків, що ймовірно призвело до його передчасної смерті, а також на затримки кримінальних проваджень за цими скаргами.

Після невдалих спроб досягти дружнього врегулювання листом від 15 березня 2013 року Уряд України повідомив Європейський суд про свою односторонню декларацію з метою врегулювання питання, яке порушувалось цією частиною заяви, а також запропонував виплатити заявникам справедливу сатисфакцію у розмірі 3000 євро кожному. У зв’язку з цим Уряд просив Європейський суд вилучити заяву із реєстру справ.

Заявники не надіслали своїх зауважень з приводу тексту декларації.

Європейський суд нагадав, що в певних випадках він може вилучити заяву з реєстру справ відповідно до підпункту «с» пункту 1 статті 37 Конвенції на підставі односторонньої декларації Уряду держави-відповідача, навіть якщо заявники бажають, щоб розгляд справи було продовжено.

З огляду на характер визнань, які містяться в декларації Уряду, а також запропоновану суму відшкодування, яка є спів мірною із сумами, що присуджуються у подібних справах, Європейський суд зробив висновок, що подальший розгляд цієї частини заяви є невиправданим (підпункт «с» пункту 1 статті 37 Конвенції).

Посилаючись на статтю 13 Конвенції, заявники також скаржились на відсутність ефективних засобів правового захисту у зв’язку з їх скаргами на неефективність та надмірну тривалість розслідування справи їх сина. Європейський суд дійшов висновку, що ця скарга тісно пов’язана зі скаргами за статтею 2 та пунктом 1 статті 6 Конвенції, стосовно яких Уряд у своїй односторонній декларації визнав порушення Конвенції, а тому окремий розгляд цієї скарги не є виправданим.

Насамкінець, заявники також скаржились за пунктом 1 статті 6 та статтею 13 Конвенції, що  позови, з якими вони зверталися до суду з метою сприяння належному проведенню розслідування у справі та з метою отримання відшкодування шкоди за затримки і бездіяльність органів влади, розглядалися недобросовісно. Розглянувши цю скаргу з урахуванням усіх наявних доказів та належності оскаржуваних питань до сфери його компетенції, Європейський суд не встановив жодних ознак порушень прав і свобод, гарантованих Конвенцією або протоколами до неї, та відхилив її як явно необґрунтовану.

ЗА ЦИХ ПІДСТАВ СУД ОДНОГОЛОСНО:

«Бере до уваги умови односторонньої декларації Уряду держави-відповідача та засоби забезпечення дотримання зазначених у ній зобов'язань;

Постановляє, що

(a)  упродовж трьох місяців держава-відповідач має сплатити заявникам у сукупності 620 (шістсот двадцять) євро компенсації судових та інших витрат та додатково суму будь-яких податків, що можуть нараховуватися; ця сума має бути конвертована у гривні за курсом на день здійснення платежу;

(b)  із закінченням зазначеного тримісячного строку до остаточного розрахунку на вищезазначені суми нараховуватиметься пеня у розмірі граничної позичкової ставки Європейського центрального банку, яка діятиме в цей період, та до якої має бути додано три відсоткові пункти;

  Вирішує вилучити з реєстру справ відповідно до підпункту «с» пункту 1 статті 37 Конвенції скарги, подані заявниками за статтею 2 Конвенції стосовно неефективного розслідування справи; за статтею 6 Конвенції стосовно затримок у кримінальних провадженнях щодо лікарів М. і Ф., та за статтею 13 Конвенції стосовно відсутності ефективних засобів правового захисту у зв’язку зі скаргами на неефективне розслідування;

  Оголошує решту скарг у заяві неприйнятними.»