Однією з функцій органів пробації є складання досудових доповідей - суду надається письмова характеристика особи, яка притягається до кримінальної відповідальності.
Досудова доповідь складається на підставі інформації, отриманої з матеріалів кримінального провадження, безпосередньо від обвинуваченого (якщо він бере участь у підготовці досудової доповіді), а також від підприємств, установ, організацій або уповноважених ними органів та від громадян.
Досудова доповідь про обвинуваченого повинна містити:
- Соціально-психологічну характеристику обвинуваченого;
- Оцінку ризику скоєння повторного кримінального правопорушення;
- Висновок про можливість виправлення без позбавлення або обмеження волі на певний строк з урахуванням доступних програм і послуг, за умови реалізації яких можна досягти належної поведінки без застосування покарань, пов'язаних з ізоляцією від суспільства.
Досудова доповідь про неповнолітнього обвинуваченого (від 14 до 18 років) повинна враховувати його вікові та психологічні особливості. Бесіда з ним проводиться у присутності хоча б одного з батьків або інших законних представників.
Порядок складання досудової доповіді, затверджений наказом Мін'юсту від 27 січня 2017 № 200/5 набрав чинності 7 лютого 2017 року.
Нагадаємо, Закон «Про пробацію» був прийнятий 5 лютого 2015 року. З 1 січня 2018 року почнеться реалізація пробаціонних програм щодо осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням. Крім того, до пробації будуть залучати волонтерів.
Джерело: Юрліга