flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Верховна Рада України передала Вищій раді юстиції подання та матеріали щодо обрання суддів безстроково

08 листопада 2016, 11:58

 Минулого тижня до Вищої ради юстиції надійшли подання та матеріали щодо обрання суддів безстроково, обрання на посади у вищі суди та інші матеріали, не розглянуті Верховною Радою України на час набуття чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» (усього 868 подань стосовно 894 суддів).

      Нагадаємо, що 12 жовтня цього року Вища рада юстиції звернулася до Голови Верховної Ради України із проханням направити до ВРЮ матеріали та рекомендації ВККСУ про обрання суддів безстроково. У зверненні Вищої ради юстиції було наголошено на необхідності забезпечити виконання Верховною Радою України приписів Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо направлення до Вищої ради юстиції матеріалів та рекомендацій Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про обрання суддів безстроково, стосовно яких на день набрання чинності цим Законом Верховною Радою України рішення не прийнято.

      «Вища рада юстиції отримала від парламенту нереалізовані подання ВККСУ щодо обрання суддів безстроково та інші матеріали, – сказав Голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк. – Це значний обсяг матеріалів. Розуміючи важливість питання, Вища рада юстиції розпочне їх розгляд відповідно до Регламенту ВРЮ. Ці судді – резерв вирішення проблеми кадрового голоду в судовій системі. Однак, не всі з них будуть призначені на посади. ВРЮ здійснить перевірку щодо додержання визначеного законом порядку призначення на посаду судді та відповідності судді критерію професійної етики або інших обставин, які можуть вплинути на суспільну довіру до судової влади у зв’язку з таким призначенням».

       ДОВІДКА. Відповідно до пункту 30 Розділу ХІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 2 червня 2016 року № 1402-VIII матеріали та рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про обрання суддів безстроково, щодо яких на день набрання чинності цим Законом Верховною Радою України рішення не прийнято, направляються Верховною Радою України до Вищої ради правосуддя протягом десяти днів із дня набрання ним чинності. Крім того, згідно з пунктом 16-1 Розділу XV Перехідні положення Конституції України із дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» до утворення Вищої ради правосуддя її повноваження здійснює Вища рада юстиції. Відповідно до Закону питання щодо кожного судді про його призначення або відмову у призначенні ВРЮ вирішуватиме окремо щодо кожного судді з одночасним поверненням матеріалів Вищій кваліфікаційній комісії суддів України.

      20 жовтня 2016 року Вища рада юстиції внесла зміни до Регламенту, відповідно до яких, зокрема, передбачено процедуру розгляду матеріалів та рекомендацій ВККСУ про обрання суддів безстроково, направлених до Вищої ради юстиції Верховною Радою України відповідно до пункту 30 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

      Відповідно до змін до Регламенту ВРЮ матеріали та рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про обрання суддів безстроково, щодо яких на день набрання чинності Законом України «Про судоустрій і статус суддів» від 2 червня 2016 року № 1402-VIII Верховною Радою України рішення не прийнято, будуть розподілені між усіма членами Вищої ради юстиції незалежно від їх входження до секцій Ради.

        Передбачений Регламентом порядок передбачає здійснення членом Ради перевірки щодо додержання визначеного законом порядку призначення на посаду судді та відповідності судді критерію професійної етики або інших обставин, які можуть вплинути на суспільну довіру до судової влади у зв’язку з таким призначенням.

       Здійснюючи перевірку, член Ради має право ознайомитися із суддівським досьє, а також дослідити інші матеріали ВККСУ, які дають змогу перевірити дотримання передбаченого порядку призначення на посаду судді, відповідність судді критерію професійної етики, а також інформацію про інші обставини, які можуть вплинути на суспільну довіру до судової влади у зв’язку з таким призначенням; робити запити до будь-яких підприємств, установ та організацій з метою перевірки відповідної інформації.

      Висновок члена ВРЮ розглядатиметься повним складом ВРЮ без попереднього розгляду секцією з питань призначення суддів на посади та звільнення їх з посад.

       Участь судді в засіданні є обов’язковою.

    Якщо рішення про призначення судді на посаду не набере необхідної кількості голосів членів Ради, вважатиметься, що Радою ухвалено рішення про відмову у призначенні судді на посаду.

 

        Повний текст рішення оприлюднюватиметься на офіційному веб-сайті Вищої ради юстиції не пізніше ніж на сьомий день із дня його ухвалення. У цей самий строк копія рішення вручається судді особисто під розписку, а також передається до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України для приєднання до суддівського досьє та ведення обліку даних про кількість посад суддів у судах, у тому числі вакантних. Разом з копією рішення Вищій кваліфікаційній комісії суддів України повертаються матеріали щодо призначення судді.

       Копія рішення направляється до суду, в якому суддя обіймає посаду.

 У разі, якщо від судді надійшла заява про відкликання заяви про його обрання безстроково, Рада приймає рішення про залишення без розгляду заяви судді про обрання безстроково.

      Якщо Рада прийняла рішення про відмову у призначенні судді на посаду або про залишення без розгляду заяви судді про його обрання безстроково, повноваження судді припиняються із закінченням строку, на який його було призначено, на підставі підпункту 2 пункту 161 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України.

 

Джерело: ВРЮ