flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Щодо компенсації, якщо робота у вихідний день не була компенсована

25 жовтня 2016, 14:35

        Верховний суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 14 вересня 2016 розглянув справу № 6-1438цс16 за позовом звільненої за власним бажанням працівниці до банку про стягнення ненарахованої і невиплаченої додаткової заробітної плати за роботу у вихідні дні, компенсації втрати частини зарплати в зв'язку з порушенням термінів її виплати та середнього заробітку за час затримки розрахунку.

     При розгляді була сформована наступна правова позиція.

     Згідно з положеннями статті 72 КЗпП України робота у вихідний день може компенсуватися: за угодою сторін, наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі. Оплата за роботу у вихідний день обчислюється за правилами статті 107 цього Кодексу.

      За змістом частини другої статті 2 Закону «Про оплату праці» в структурі заробітної плати передбачена додаткова заробітна плата, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

      Згідно зі статтею 34 Закону компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги в порядку, встановленому чинним законодавством.

     Відповідно до статті 117 КЗпП України у разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

      Проаналізувавши зазначені норми матеріального права, колегія суддів Судової палати у цивільних справах ВСУ дійшла висновку про те, що в разі невиплати працівникові компенсації за роботу у вихідний день в грошовій формі в подвійному розмірі, або ненадання іншого дня відпочинку, і невиплати звільненому працівникові з вини власника або уповноваженого ним органу зазначеної компенсації роботи за вихідний день з роботодавця підлягають стягненню компенсація за роботу у вихідні дні, компенсація втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати, а також середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні.

 

Джерело: Ліга закон