flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

ВСУ назвав перелік причин припинення поручительства

09 березня 2016, 13:22

       17 лютого 2016 року Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах розглянув справу № 6-3176цс15 за позовом «Укргазбанку» до позичальника і поручителя про стягнення заборгованості за кредитним договором та звернення стягнення на предмет застави.

      При розгляді була сформована наступна правова позиція. Відповідно до частини першої статті 559 Цивільного кодексу порука припиняється, зокрема, в разі зміни зобов'язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності.

      До припинення поруки призводять такі зміни умов основного зобов'язання без згоди поручителя, які призвели до збільшення обсягу відповідальності останнього.

      Збільшення відповідальності поручителя внаслідок зміни основного зобов'язання виникає в разі:

- Підвищення розміру відсотків;

- Відстрочення виконання, що призводить до збільшення періоду, за який нараховуються відсотки за користування чужими грошовими коштами;

- Встановлення (збільшення розміру) неустойки;

- Встановлення нових умов про порядок зміни процентної ставки в сторону збільшення тощо.

      Таким чином, у зобов'язаннях, в яких беруть участь поручителі, збільшення кредитної процентної ставки навіть за згодою банку та боржника, але без згоди поручителя або відповідної умови в договорі поруки, не дає підстав покладення на останнього відповідальності за невиконання або неналежне виконання позичальником своїх зобов'язань в'язаний перед банком.

      У цій справі суди попередніх інстанцій обґрунтовано задовольнили позовні вимоги про стягнення заборгованості з поручителя, оскільки будь-які зміни, про внесення яких кредитор зобов'язаний повідомити і отримати згоду від поручителя, в кредитний договір не вносилися, а поручитель зобов'язався солідарно відповідати перед кредитором за виконання боржником зобов'язань за кредитним договором, умовами якого передбачено збільшення розміру процентної ставки на 1% на залишок кредитної заборгованості при наявності простроченої заборгованості.